Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Seksüel disfonksiyon veya cinsel işlev bozukluğu hem kadın hem erkekleri yoğun olarak etkileyen bir problemdir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre cinsel sağlık; kişilik, iletişim ve aşkı arttıran yollarla cinsel varoluşun bedensel, duygusal, entellektüel ve sosyal yönlerinin bir bütünleşmesidir. Cinsellikle ilgili sorunlar bu bütünlüğün bozulmasına yol açarak, bireylerin ruhsal ve sosyal sorunlar yaşamasına sebep olur.

Cinsel ilişki; iki insanın biyolojik, ruhsal ve sosyal yönleriyle yaşadıkları birleşmedir. Bu birleşmenin belirli bir tek şekli ve kuralı olmadığı gibi taraflar birbirine ve çevreye zarar vermedikleri ve doyuma ulaştıkları sürece nasıl ve ne kadar cinsel aktivitede bulanacaklarına kendileri karar verir.

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel işlev bozukluğunun evrensel olarak kabul gören bir tanımı yoktur. Masters ve Johnson cinsel işlev bozukluğunu insan cinsel yanıt döngüsünde tatminkar cinsel uyarılma ve/veya doyuma (orgazm) ulaşmada yetmezliğe yol açabilecek herhangi bir aksama olarak tanımlarlar. Yani cinsel yaşamından tatmin olmama ve bunun sürekli olması hali.

Psikiyatrinin temel kitabı kabul edilen DSM-IV ise cinsel işlev bozuklukları için cinsel yanıt döngüsünü belirleyen sürecin bozulması ya da cinsel ilişkide ağrı ile karekterizedir. Ve tanı konulmadan önce kişinin cinsel istek beklentiler ve performansına yönelik tutumlarını etkileyebilecek etnik, kültürel, dini ve sosyal yapısı göz önünde bulundurulmalıdır.

Cinsel işlev bozuklukları

Cinsel İstek Bozuklukları

  – Azalmış cinsel istek bozukluğu 
 – Cinsel tiksinti bozukluğu

Cinsel Uyarılma Bozuklukları

 – Kadında cinsel uyarılma bozukluğu 
 – Erkekte Sertleşme Bozukluğu

Orgazmla ilgili bozukluklar

 – Kadında orgazm yokluğu 
 – Erkekte orgazm yokluğu 
 – Erken Boşalma

Cinsel ağrı bozuklukları

 –  Disparoni (Cinsel ilişkide ağrı duyma) 
 –  Vajinismus 
 –  Genel tıbbi duruma bağlı cinsel işlev bozukluğu

Cinsel İşlev Bozuklukları

1- Azalmış Cinsel İstek Bozukluğu 
2- Cinsel Tiksinti Bozukluğu 
3- Erkekte Sertleşme Bozukluğu 
4- Retarde ejakulasyon( Gecikmiş Boşalma) 
5- Prematüre ejakulasyon: (Erken Boşalma) 
6- Disparoni